GOZDNA DRUŽENJA

Za otroke 3 - 9 let

Narava sama po sebi ponuja možnosti, da otrok raziskuje in spoznava svet preko vseh čutil. Otrok, ki ima možnost v prvih letih dojemati svoje občutke in jih sprejeti ter vzljubiti, se bo kasneje veliko lažje spopadal z izzivi življenja. 

Vsak otrok ima svoje občutke. Dovolimo mu, da jih svobodno razvija.

Ko otrok zapušča gozdne delavnice, ima poleg polnih žepov trave, blata in kamenčkov tudi polno glavo in srce. In to je največ, kar mu lahko damo.

Naše gozdne delavnice niso vrtec in niso šola. So delavnice prebujanja in srčno vabimo vse starše, ki čutite, kako močno vlogo imate v življenju otrok. Otrok vam ne more vzgajati družba, to je vaša naloga. Zato vaših otrok ne bomo imeli pri sebi 9h dnevno, niti jih ne želimo 5 dni v tednu. Zakaj, zelo pomembno se nam zdi, da otrok raste z vami, saj ste vi njegova družina. Starši in stari starši imate pomembno nalogo, ki pa vam jo sodobni čas in družba nehvaležno krade.

 Če želite, otroku omogočiti stik z naravo in bivanje v družbi vrstnikov v prečudovitem okolju znotraj male skupine in vam je nekaj dni v tednu dovolj, potem ste pravi za sodelovanje z nami.

Gozdne delavnice bova vodila dva diplomirana vzgojitelja predšolskih otrok, ki se zavedava prednosti bivanja v gozdu:

·         Gozd daje občutek svobode, ni štirih sten, je neskončnost. Vsak dan se pojavijo novi izzivi in priložnosti, ki otrokom omogočajo rast in zorenje.

·         Gozd omogoča realne in pristne izkušnje, ki si jih otroci za vedno zapomnijo.

·         Če želimo v »divjini« preživeti, se moramo naučiti sodelovanja. Ker ni mobitelov, računalnikov in drugih igrač, se naše aktivnosti in igre razvijajo počasi in postopno, z veliko mero srčnosti in potrpežljivosti.

·         Otroci so naravni raziskovalci. Napačni sistemi naredijo naše otroke »lene« in potem iščemo načine, kako jih bomo prisilili, da se bodo učili in bili aktivni. Če jim omogočimo pravi prostor, pa te iskrice v očeh raziskovalca nikoli ne ugasnejo. 

Kaj bomo pri nas intenzivno podpirali oz. kaj se nam zdi res pomembno:

PROSTA IGRA

Igra je osrednji in ključni del otrokovega razvoja. Otroci rabijo veliko proste igre, saj jim le-ta daje smisel in jim pomaga videti stvari v pravi luči. Iger ne rabimo načrtovati in otroke vedno voditi z nekim »ciljem«. Igra mora ostati nekaj čarobnega, potekati mora spontano in otroke voditi na pot do sebe.

Napaka sodobnega časa je, da starši otrokom ne damo dovolj časa in svobode. Strah nas je dolgčasa. Strah nas je, da se ne bodo znašli, ampak otroci niso neumni, mi jih delamo neumne, ker prekinjamo njihov dolgčas in ga želimo s svojimi idejami zapolniti.

Ko je otroku dolgčas in išče rešitve, razvija logično razmišljanje in tudi ustvarjalnost.

BOSA HOJA

Bosonoga hoja ni nekaj novega ali modernega. V resnici gre za najbolj naravno obliko gibanja našega telesa. Naši predniki so že od nekdaj hodili bosi. V sodobnem svetu pa smo žal nanjo pošteno pozabili. Pri nas bomo skozi vse leto in vse letne čase spodbujali otroke k bosemu stiku z naravo. Bosi se bomo igrali, raziskovali, telovadili, izvajali jogo ali pa se v zimskem času samo za hip dotaknili mrzle snežne odeje.

Bosi se počutimo svobodne. Napenjamo in sproščamo mišice ter s tem lajšamo notranje napetosti in obenem zmanjšujemo stres. Dokazano je, da redna bosa hoja vpliva na razvoj stopal, še posebej v prvih letih in zgodnjih življenjskih obdobjih. Otroci, ki veliko hodijo bosi, imajo boljše ravnotežje in so bolj spretni, dobro pa vpliva tudi na razvoj možganov.

SAMOOSKRBA

Smo, kar jemo.
Naj bo hrana naše zdravilo.

Hrana nas napolni, vlije nam moč in energijo. Prav tako, ko smo nemirni, jezni, ali žalostni – pomiri naš živčni sistem. Ni pa vseeno, kaj jemo in kako je hrana pridelana in pripravljena.

Pri nas čustvene in vedenjske izzive podpiramo in mirimo tudi sprvinsko hrano.

Imamo svoj vrt in njivo. Učimo se kako biti samooskrben, kako posejati in posaditi, skrbeti za rast in nato z veliko mero hvaležnosti pobirati pridelke ter jih uživati.

Poznate tisti stavek: »Otrok ne sodi na vrt, vse bo potacal.«
Moje mnenje je, če otroku ne damo možnosti, da se nauči in vzljubi to delo v prvih letih, ga morda kasneje ne bo več zanimalo. Zato pri nas začnemo že v predšolskem obdobju.

VEŠČINE PREŽIVETJA V NARAVI

Znotraj naših domov smo tako zelo varni, naše telo pa se resnično osvobodi, če postanemo neodvisni. Otroke bomo na delavnicah učili tudi veščin preživetja v naravi.

Naučili se bomo zakuriti ogenj in si pripraviti hrano, iskali in nabirali bomo užitne rastline, se učili orientirati s pomočjo narave, gradili pa bomo tudi bivake, ki nas v naravi zaščitijo pred mrazom, vetrom in dežjem. Postali bomo pravi naravni pustolovci.

ROČNE SPRETNOSTI

Uporaba dlani in prstov je tako pogosta in samoumevna, da ji navadno ne posvečamo veliko pozornosti. Zdi se nam, da je tako imenovana »fina motorika« nekaj samoumevnega. Vendar je to, da so naši prsti spretni v današnji družbi že prava redkost. Zaradi ekranov in tipkanja otroci določenih prstov danes sploh ne uporabljajo več (sredinec, prstanec, mezinec).
Fino motoriko potrebujemo pri vsakodnevnih opravilih, prav tako pa je zelo pomembna kasneje pri šolskem delu.

Pri nas bomo obujali spretnosti preko natikanja, razvrščanja, pretakanja, žaganja, zabijanja, vijačenja, stiskanja in rokovanja z naravnimi materiali, …

PODPORA OTROKOM S STATUSOM ŠOLANJA NA DOMU (ŠND)

Šolske otroke podpiramo tudi preko igrivega učenja.
Kar se naučimo skozi izkušnje, si lažje zapomnimo in ostane globlje v možganih. Stik z naravo izboljša pozornost in koncentracijo.
Otroci, ki se šolajo na domu, prejmejo na naših gozdnih delavnicah podporo in možnost utrjevanja znanja, ki so ga s pomočjo staršev pridobili doma. Podpiramo učenje preko izkustev, torej se otroci srečujejo in rokujejo s konkretnimi materiali in dodatnimi vajami, ki jih izvajamo z veliko mero gibanja in lastne aktivnosti. Tako pri nas svoje znanje hitreje osvojijo, nadgradijo in se lažje pripravijo na šolske izpite.

Redno obiskovanje gozda dolgoročno krepi zdravje in blagodejno vpliva na naše življenje.

Besede postanejo odveč in končno delujemo še z drugimi čutili.

Gozd ima čarobno moč, privabi nas, da se ustavimo in smo prisotni tukaj in zdaj. V gozdu izginejo problemi in skrbi, izgine agresija in nakopičena jeza se odpihne skozi veje. Gozd nas objame v svoje varno zavetje in vsak izmed nas se čuti velikega, močnega in sprejetega. Biti v okolju, ki te sprejema v popolnosti, pomeni cveteti in rasti. Biti odmaknjen od hrupa pomeni, imeti možnost slišati sebe. In samo, če se slišiš, lahko ostaneš zvest sebi.

 

Pridite v našo družbo, gozdne delavnice čakajo na vas.